ÚVOD   DÍLY   MAPA

Cyklotrasy 004 - Po hrázích jihočeských rybníků
idnes.cz, 5.5.2009

Hluboké lesy plné borůvek, široké a pohodlné cesty kolem rybníků Naděje, Víra, Láska, Skutek, Dobrá vůle, Potěšil a Překvapil, hráz obrovského Rožmberka porostlá staletými duby a nakonec malá poušť uprostřed Evropy, to je trasa jako stvořená pro rodinný výlet.


Dnešní cesta je nenáročná a vede většinou po úplné rovině. Zdatnější cyklisté, kterým se bude zdát 41 kilometrů málo, si mohou trasu libovolně prodloužit, v pohodě se dá ujet i dvojnásobná vzdálenost. Naopak pro rodiny s dětmi je délka výletu optimální.

Z Veselí nad Lužnicí vyjedeme proti proudu Nežárky po značené cyklotrase 1134. Té se držíme až do Vlkova. Jedeme po asfaltce s minimálním provozem a cesta nám rychle utíká. Vlkov není, na rozdíl od jiných jihočeských vesniček, nijak zvlášť malebný, ale pokud se zde někdy ubytujete, budete mít dobrou základnu pro výlety do krásné krajiny plné rybníků.


Z Vlkova k Naději
Z Vlkova pokračujeme po žluté kolem Vlkovského rybníka, který je významným hnízdištěm vodního ptactva. Březové porosty v okolí využívá k budování zavěšených hnízd vzácný moudivláček lužní.

Po široké lesní cestě (žlutá značka) pokračujeme až k rozcestí U dubové louky. A konečně začíná cesta kolem rybníků. Nejdříve přejedeme po hrázi mezi rybníky Rod a Naděje a pak podél Naděje a Víry po červené dojedeme do vesničky Klec. U ní kdysi stával hrad Foglhauz, který po r. 1500 zpustl, od něj zřejmě vznikl dnešní název.Do Ponorky až v červnu
Stále po červené jedeme přes lesík k rybníku Potěšil, který založil Jakub Krčín z Jelčan. A odtud je to kousek do Lužnice, kterou protéká stejnojmenná řeka. Na návsi je několik typických jihočeských statků se zdobenými štíty, ale s občerstvením je to horší. Ukazatele, slibující pohoštění, vedou k restauraci Ponorka, před ní je ale na tabuli napsáno „Otevřeno až od června.“ Cestou po červené je ještě dvůr Hamr s hospodou, ale ta otvírá jen od pátku do neděle. V letní sezóně, kdy Lužnici zaplní vodáci, to bude zřejmě jinak, ale na jaře a na podzim se musí cyklista spolehnout na vlastní zásoby. Hamr je starý 250 let a původně to byla skutečně vodní kovárna- hamr, který založil hamerník Furst. Už jeho syn však budovu s pozemky prosoudil s hrabětem Schwarzenberkem, který objekt přestavěl na statek. Dnes tu provozují kromě hospody i agroturistiku.Největší rybník ve střední Evropě
A konečně jsme na hrázi Rožmberka, největšího rybníka ve střední Evropě. Hráz je porostlá staletými duby, které prý pamatují Jakuba Krčína z Jelčan, svého stavitele. Je to skutečně monumentální dílo a jízda po hrázi ve stínu dubů patří mezi největší zážitky dnešního dne. Cestou zpět po červené ještě v Lužnici objevíme konzum Alena s teplými polévkami a stejnou cestou, jako jsme přijeli, se vracíme kolem rybníků až k rozcestí se zelenou u Naděje.Soustavou rybníků pak jedeme až do Vlkova. Míjíme jeden za druhým- Rod, Horák, Baštýř, Pěšák, Pražský rybník, Překvapil, Nový rybník a Krajinu, až dorazíme do Vlkova.


Kolem písečných dun
A kousek odtud už nás čeká další zajímavost- písečná duna, tvořená vátými písky. Spolu se Slepičím vrškem, přes který jsme přejížděli u Lužnice, tvoří poslední dvě zachovalé písečné duny, které se dříve táhly od Veselí až po Majdalenu. Dnes je písečný přesyp u Vlkova přírodní rezervací. Kolem Veselské pískovny vede hezká pěšina lesem až k silnici do Veselí. Pokud vám zbyde čas, doporučuji navštívit náměstí ve Veselí nad Lužnicí, kde upoutá vaši pozornost původní renesanční radnice a měšťanský dům s fasádou, zdobenou typickými renesančními „psaníčky“.Trasa: Cyklotrasa 1134 z Veselí nad Lužnicí do Vlkova- po žluté kolem Vlkovského rybníku k rozcestí U Dubové louky- doprava po zelené po hrázi mezi rybníky Rod a Naděje- na konci hráze odbočit na červenou- po červené kolem rybníků Naděje a Víra do vesničky Klec- stále po červené kolem rybníku Potěšil do Lužnice (v sezóně občerstvení u vodáckého tábořiště)- po červené kolem statku Hamr (hospoda otevřena od pátku do neděle) k hájovně Smitka- přejet hráz Rožmberka- po červené do Lužnice (občerstvení v konzumu Alena, v sezóně i v restauraci Ponorka)- po červené stejnou trasou, jako jsme přijeli přes Klec a kolem rybníků Víra a Naděje k rozcestí se zelenou- dál po červené do Vlkova kolem rybníků Rod, Pražský a Překvapil do Vlkova- po žluté na písečný přesyp u Vlkova a po pěšince podél Vlkovské pískovny k silnici do Veselí

Délka: 41 km
Převýšení: 110 m
Obtížnost: malá
Typ kola: mtb, trek
Proč tam jet: Jízda po rovině širokými cestami s minimálním převýšením a krajinou plnou rybníků je jak stvořena pro rodinné výlety.

Odkazy
Souřadnice trasy pro gps (*.gpx)
Trasa na mapy.cz
Souřadnice trasy pro Google Earth (*.kml)
Trasa na cykloserver.cz
Trasa na bikemap.net