ÚVOD   DÍLY   MAPA  

  Cyklotrasy 021 – Toulovcovy Maštale
Přírodní rezervace, parky a památky, rozhledny, naučné stezky, turistické trasy, ale hlavně 150 km skvěle značených a promyšlených cyklotras, které vedou přes louky, lesy a křížem krážem krásným pískovcovým skalním městem, to je oblast Toulovcovy Maštale. Je to země turistům a cyklistům zaslíbená. Trasy nevedou jako jinde po silnicích a asfaltkách, ale po úzkých pěšinkách.
 
  Cyklotrasy 020 - Žďárské vrchy
Široká údolí s pastvinami, kamenné meze s remízky a úzké hřbety s rulovými skalami, to je malebná krajina Žďárských vrchů. Cyklisté mohou vyzkoušet singletracky v Novém Městě, nebo se projet po úzkých pěšinkách hustými lesy. Horolezci tu zdolávají "osmistovky" - Devět skal, Čtyři palice, Dráteničky a další. Na turisty čekají zříceniny hradů a hřibů tu roste tolik, že je můžete sbírat přímo z kola.
 
  Cyklotrasy 019 – Džbán
Opuštěná krajina severozápadně od Prahy připomíná Ztracený svět se stolovými horami. Dinosauři tu na rozdíl od Doylova románu nežijí, ale stop po našich předcích tu byla nalezena celá řada. Ze starší doby kamenné pochází pěstní klín z Mutějovic, neznámého stáří je opuková hlava keltského válečníka i tajemné Nečemické a Kounovské kamenné řady. A cyklisté tu za celý den v hustých lesích nepotkají živou duši.
 
  Cyklotrasy 018 – Javorníky 2
Po náročném stoupání z Nového Hrozenkova na hřeben Javorníků vyčerpaným cyklistům dodají sílu borůvkové knedlíky na Kohútce. Z hřebenového singletracku se otevírají vyhlídky na Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy, Sůlovské a Strážovské vrchy, Malou Fatru a Kysuckou vrchovinu. Přesto, že asi nepotkáte vlky ani medvědy, může být cesta dobrodružná. Třeba když se znenadání přižene bouřka.
 
  Cyklotrasy 017 – Javorníky 1
Valašsko je královstvím bikerů. Na kole můžete všude, i do přírodních rezervací. Některé značené cyklotrasy jsou tak obtížné, že je zvládnou jen valašští ogaři. Pěšinka po hřebeni Javorníků je sice trochu náročnější, ale odměnou za námahu jsou překrásné vyhlídky na hřebeny sousedních pohoří. A na konci cesty vás čekají výtečné čučoriedkové knedlíky.
 
  Cyklotrasy 016 – Křivoklátská vrchovina
Tam, kde se dnes rozprostírá CHKO Křivoklátsko, rostly po dlouhá staletí stromy Královského hvozdu, který byl honitbou Přemyslovců. Dle královského výnosu, platícího až do 19. století, se zde nesměl bez povolení pokácet jediný strom. Z hustých lesů ční buližníkové skalní útvary. Ty spolu s rozhlednami poskytují úchvatné vyhlídky na kopcovitou krajinu.
 
  Cyklotrasy 015 – Vizovické vrchy
Na cestu valašskou divočinou si troufneme i s dětmi. Bez tažné tyče to nejde, protože cesta je náročná. Nevadí nám, že musíme občas z kola sesednout, protože za odměnu si užijeme krásné vyhlídky na hřebeny Hostýnských vrchů i vrcholy Moravskoslezských Beskyd. A až budeme znaveni kamenitými cestami a klesne nám hladina cukru v krvi, dáme si frgál.
 
  Cyklotrasy 014 – Baťův kanál
Přesto, že dnes pojedeme páteřní moravskou cyklostezkou, snažili jsme se nalézt cestu, která je příjemnější, než dostihy po asfaltu. Můžete si prohlédnout funkcionalismus v Otrokovicích, pokochat se Baťovým kanálem nebo navštívit festival nezávislého filmu v Uherském Hradišti, který se koná na přelomu července a srpna. A když podél Baťova kanálu pojedete jindy, dejte si v Hradišti pravou italskou zmrzlinu.
 
  Cyklotrasy 013 - Polabským lesem
Polabí je vyprahlý kraj, kde téměř neprší. Rovina, kam až oko dohlédne a skoro žádné stromy. Přesto se vydáme na pouť hustým lesem, kde lovil zvěř Rudolf II. Hned, jak to půjde, opustíme asfaltovou cyklostezku a pojedeme terénem po našich oblíbených lesních cestách a pěšinkách.
 
  Cyklotrasy 012 - Rychlebské hory
Romantické Račí údolí se zachovalým pralesem, zaniklé vesničky, zajatecký tábor, bikerská divočina i skvělá hospoda. To vše vás čeká na 50 km dlouhém cyklovýletě Rychlebskými horami. Nic pro milovníky asfaltu, tohle je jízda po krásných přírodních cestách.
 
  Cyklotrasy 011 - Zlatohorská vrchovina
Přesto, že jsou kopce Zlatohorské vrchoviny nižší, než vrcholy sousedního Hrubého Jeseníku, budí oprávněný respekt. Zdolat hned na začátku půlkilometrové převýšení není snadné, odměnou jsou však vyhlídky na okolní kopce Zlatohorské vrchoviny a Jeseníků.
 
  Cyklotrasy 010 - Chřiby
Kopcovitá krajina, hluboká údolí, husté lesy. I tak vypadá cyklistický ráj v moravských Chřibech, který dává možnost vybrat si mezi asfaltovými, dobře značenými cyklotrasami a lesními cestami vedoucími náročným terénem. Cykloturisté i pravověrní bikeři si tady přijdou na své.
 
  Cyklotrasy 009 - Přes brody Bítýšky
Snad nikde jinde u nás nenajdete cestu, kde musíte překonat takové množství brodů přes potok, jako v údolí Bítýšky. Komu vadí terén, ať si jezdí po asfaltu, ale pokud zrovna nemáte kolo z hypermarketu, stojí rozhodně tento okruh za vyzkoušení.
 
  Cyklotrasy 008 - Český Les
Opuštěná kopcovitá krajina plná lesů a pastvin, hustá síť lesních cest s různorodým povrchem, přehledné turistické značení a minimum turistů i cyklistů, přírodní zajímavosti a naučné stezky, to vše předurčuje tuto poměrně málo známou část země k prozkoumání.
 
  Cyklotrasy 007 - Jizerské hory
Krásná horská příroda, žulové skalní útvary, rašeliniště, horské potoky, vyhlídky do krajiny, široké cesty a stoupání, která vyšlapete i s dítětem v sedačce či vozíku, to jsou Jizerské hory. Dnešní trasa není pro milovníky drsných terénů, ale potěší všechny cykloturisty a rodiče s dětmi.
 
  Cyklotrasy 006 - České středohoří na sever od Litoměřic
Dnes se vydáme z Litoměřic opuštěnou krajinou s kuželovitými kopci sopečného původu po širokých lesních a polních cestách, přes vesničky s obřími hospodami, stále z kopce a do kopce. Komu nevadí trochu námahy, bude odměněn vyhlídkou z rozhledny na vrchu Varhošť.
 
  Cyklotrasy 005 - Křemešnická vrchovina u Pelhřimova
Do krematoria se nepodíváme, protože v Pelhřimově žádné není. Zato se projedeme zvlněnou krajinou kolem tří přehrad, navštívíme klášter v Želivi a nakonec si prohlédneme směsici stavebních slohů v Pelhřimově na náměstí. Kombinace baroka s kubismem, to překvapí.
 
  Cyklotrasy 004 - Po hrázích jihočeských rybníků
Hluboké lesy plné borůvek, široké a pohodlné cesty kolem rybníků Naděje, Víra, Láska, Skutek, Dobrá vůle, Potěšil a Překvapil, hráz obrovského Rožmberka porostlá staletými duby a nakonec malá poušť uprostřed Evropy, to je trasa jako stvořená pro rodinný výlet.
 
  Cyklotrasy 003 - Kokořínsko
Roztodivné skalní útvary, hluboké lesy, pořádný stoupák na hrad Houska, malebné roubenky i dobré hospůdky. To vše vás čeká na 42 km dlouhém cyklovýletu na Kokořínsko. Trasa je místy tak náročná, že kolo musíte tlačit. Odměnou vám budou krásné rozhledy, dokonce až na Říp.
 
  Cyklotrasy 002 - Brdy přes Plešivec na Kuchyňku
Tento výlet potěší zdatné cyklisty a milovníky přírody i geocachingu. Zveme vás do brdských kopců, táhnoucích se desítky kilometrů jihozápadně od Prahy. Dnešní trasa, na které najedeme 38 či případně 56 km, vede přes vrcholy Plešivec, Velká Baba a Kuchyňka.
 
  Cyklotrasy 001 - Praha, Vltavský okruh
Prahou nevedou jen vyasfaltované cyklostezky nebo cyklotrasy po frekventovaných silnicích. Zveme vás na 38 km dlouhou cestu hezkou krajinou české metropole i okolí, kdy se projedeme se po úzkých lesních pěšinách a užijeme si náročné sjezdy i výjezdy v terénu.