ÚVOD   DÍLY   MAPA

Cyklotrasy 007- Jizerské hory
idnes.cz, 26. května 2009

Krásná horská příroda, žulové skalní útvary, rašeliniště, horské potoky, vyhlídky do krajiny, široké cesty a stoupání, která vyšlapete i s dítětem v sedačce či vozíku, to jsou Jizerské hory. Dnešní trasa není pro milovníky drsných terénů, ale potěší všechny cykloturisty a rodiče s dětmi.


K největší přehradě Jizerek
Cykloturistický výlet s větším převýšením, ale nenáročným terénem začínáme v Josefově dole, bývalé sklářské vsi z 18. století. Mezi místní pamětihodnosti patří pseudogotický kostel Proměnění páně z poloviny 19. století se třemi vzácnými oltářními obrazy od W. Kandlera. Najdete tu i několik pěkných secesních domů a 500 let starou lípa malolistou, která je údajně nejstarším stromem na Jablonecku. Za pěší návštěvu rozhodně stojí Jedlový Důl s vodopády říčky Jedlové. A na kole se můžete vydat k Josefodolské přehradě a tam právě dnes míříme. Po žluté značce šlapeme poměrně strmým stoupáním po široké lesní cestě. Kopec se dá vyjet i s dítětem v sedačce, ale dá to zabrat.



Vodní nádrž Josefův důl byla postavena v letech 1976- 1982. Má dvě sypané hráze, čelní a boční a zadržuje 23 milionů m3 vody. Slouží jako zásobárna pitné vody a koupání a rybolov jsou zde zakázány. Pohledem na tuto největší přehradu Jizerských hor se můžeme pokochat z mohutné sypané hráze, po které vede asfaltová silnice.

Vyhlídka Krásná Máří
Cesta je až příliš pohodlná, ale naštěstí silnici po chvíli opustíme a pokračujeme do kopce po zpevněné lesní cestě. Po ní se dostaneme na křižovatku s další asfaltovou silničkou a po modré dojedeme k rozcestí Kristiánov a pokračujeme dál po červené. Les řídne a pomalu necháváme vršky smrků ve svahu pod sebou. Po asfaltce se dostaneme na cyklotrasu 22, která vede kolem mnoha zajímavých míst až do Smědavy. Teď to bude stále do kopce a z kopce, ale sklon cesty je mírný a trasa je v tomto úseku nenáročná.

Skalní vyhlídka Krásná Maří je tvořena žulovým skalním blokem. Ve středověku se tu těžila železná ruda nižší kvality, stejně jako v sousedním údolí Malého Štolpichu a na severních svazích protilehlého skalního masívu Ořešníku. Protože jsme na cykloturistickém výletě a ne na drsné bikerské vyjížďce, máme dost času na to, abychom se pokochali pěknou vyhlídkou do krajiny frýdlantského výběžku. Pod námi, v údolí říčky Smědé, vidíme Hejnice, staré městečko s barokním chrámem Navštívení Panny Marie.



Pokračujeme dál k rozcestí U Tetřeví boudy. Doleva vede moc pěkná cesta s uválcovaným hliněným povrchem, jak dělaná pro kola. K našemu překvapení je cyklistům vjezd zakázán. Jistě to má nějaký důvod, ale zajímalo by mne jaký. O tom, jaké cesty mají cyklisté raději, by se asi dalo dlouho diskutovat, ale já si myslím, že cesty s přírodním povrchem, drobnými nerovnostmi a nečekanými překážkami násobí požitek z jízdy ve volné přírodě. Naštěstí to v Jizerských horách nefunguje jako na Šumavě, kde se asfaltuje, co se dá. A po asfaltových silnicích se pak kromě cyklistů prohánějí správci parku v gaziku, případně v rámci podpory cestovního ruchu jezdí po úzkých asfaltkách mikrobusy s turisty, kterým se nechce šlapat do kopce. V Jizerkách ještě pár hezkých cest zbylo, jak uvidíme na závěr výletu.



Jako zajímavé zpestření se ukázala panelová cesta, vedoucí k rašeliništi Na Čihadle. Cesta po panelech není nic moc, ale prostředkem vede vyštěrkovaná pěšinka a jak vidíme podle stop, nejsme jediní cyklisté, kteří jí dali před panely přednost. Rašeliniště Na Čihadle je přírodní rezervací. Od cesty vede krátký povalový chodník k dřevěné plošině, ze které je na rašeliniště vidět. Jinak je vše zarostlé hustým smrkovým podrostem. Působí to tady dost zanedbaným dojmem- dvířka, oddělující povalový chodník od cesty visí na jednom pantu, plošina je počasím poničená a žebřík, vedoucí vzhůru, je nedbale, humpolácky vyspraven. No, ale na rašeliniště je přesto krásný pohled a kdybyste náhodou nevěděli, co jsou bulty a šlenky, tak bulty jsou vršky, tvořené koloniemi rašeliníku a šlenky jsou vodou zaplněné prohlubně mezi nimi.



Bufet u rozcestí na Knejpě je mimo provoz, občerstvíme se tedy až ve Smědavě. Opět tu máme krásnou cestu s modrou značkou, vedoucí okolo hory Jizery a zase zákaz vjezdu cyklistů. No nic, pokračujeme tedy až do Smědavy po asfaltu. Proslavená restaurace ve Smědavě má dnes také zavřeno a to jsme se tolik těšili na výtečné kynuté borůvkové knedlíky! Věřím, že o víkendu budete mít více štěstí. Zbývá dojet po Jizerské silnici do vsi Jizerka. Stále po asfaltu, naštěstí bez aut. Pozor na značení, ve starých mapách tudy ještě vede červená, tu byste ale marně hledali.



Jizerka, oáza znavených poutníků a cyklistů
Jedeme podél Jizerky a cesta rychle ubýhá. Před vsí Jizerka je po pravé straně další rašeliniště a říčka, která jím protéká, má temně hnědou barvu. Rychle se přibližuje kuželovitý kopec Bukovec a to už vjíždíme do vsi Jizerka, kde dříve žili dřevorubci a skláři. Dnes je tu jedna hospoda vedle druhé a není problém se konečně občerstvit před závěrečnou a nejkrásnější etapou naší cesty. Ta vede po žluté značce, na kterou se dostaneme po cyklotrase 3020 od rozcestí Jizerka, Mořina za hřebenem Bukovce.



Z tajemného Vlašského hřebenu k Protržené přehradě
Cesta má písčitý povrch a prudce stoupá vzhůru na Vlašský hřeben. Povrch je rovný, ale napříč vedou odvodňovací rýhy, které se nám starají o to, že se ani chvíli nenudíme. Vlašský hřeben, označovaný za nejtajemnější hřeben Jizerských hor, býval zalesněný, dnes jsou jeho vrcholky holé a poskytují pohled na obnažené žulové bloky.



Následuje super extra sjezd k Protržené přehradě. Tam se můžeme projít po naučné stezce, kde se dozvíme, jak k protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916 došlo. Jsou tu ještě vidět zbytky sypané hráze a dlažby, která před neštěstím, při kterém zahynulo 59 lidí, pokrývala návodní stranu hráze. Žlutá značka pokračuje do strmého kopce, lepší je objet nesjízdnou část kolem po cyklostezce. Pak už nás čeká jen jedno strmé stoupání a dlouhý, dlouhý sjezd po silnici do Josefova dolu.



Trasa: Z Josefova dolu po žluté k vodní nádrži Josefův důl- po žluté k rozcestí Liščí bouda- rovně na modrou- po modré doprava na Kristiánov- asi 2 km po červené- po Nové cestě na žlutou u Ptačích kup- po žluté- po červené kolem Krásné Maří k rozcestí u Tetřeví chaty- po cyklostezce 22 přes Knejpu na Smědavu- dále po Jizerské silnici do Jizerky- po modré na rozcestí Jizerka, Mořina- po cyklotrase 3020 na žlutou- po žluté kolem Protržené přehrady až do Josefova dolu


Délka: 38km
Převýšení: 693 m
Obtížnost: střední
Typ kola: trek, mtb

Odkazy
Souřadnice trasy pro gps (*.gpx)
Trasa na mapy.cz
Souřadnice trasy pro Google Earth (*.kml)
Trasa na cykloserver.cz
Trasa na bikemap.net