ÚVOD   DÍLY   MAPA   BLOG  


Úraz v autě
Expedice Valachy 2020, den čtrvrtý, 4.8.2020

Prší. Kromě toho tu máme první úraz. Páju v autě ofouklo a nemůže otáčet hlavu. Otáčet celá se může. Neurologové od Makovského průsmyku po Valmez mají buď dovolenou (jeden třeba hlídá vnoučata v Praze), nebo je dnes navštívilo tolik pacientů, že nikoho neberou. Naštěstí jsme zvyklí, že se na každé naší expedici něco přihodí a Pája s sebou vozí ohromnou tašku plnou léků. Po telefonické konzultaci s praktickou lékařkou byl stanoven způsob léčby, který jsem navrhoval už od rána – brufen a na krk hřejivá náplast.Brufenu máme dost, ale pro náplast jsme se museli vydat do lékárny v Karolince. Při té příležitosti jsme navštívili i místní Penny Market, kde jsem si při pohledu na prázdné regály s akčním zbožím připomněl, jak to vypadalo v obchodech za mého mládí v socialistickém Československu.

Socialismus jsme sice vyhnali na východ, ale vrátil se nám ze západu. S tím rozdílem, že firmy, které přežily i bolševika, teď krachují. A tak se minulý pátek 31.7.2020 definitivně zavřely brány sklárny v Karolince s více, než stoletou tradicí. Po Karolinině huti dostala kdysi místní část Nového Hrozenkova své jméno – Karolinka. Není jediná, s výrobou končí i slavná Avia – emisní předpisy EU jsou tak přísné, že motory pro nákladní auta, které by je splňovaly, již nelze vyrobit.

Den jsem strávil vařením, plánováním natáčení Cyklotras (pro bikery) i cest spojujících vrcholy Vékávéček a bohužel nahlédl jsem i do novin. V Praze, vzdálené teď od nás světelné míle, plánuje levicová koalice Pirátů a Prahy sobě přebarvení všech vozů MHD do barev ruských drah. Návrh stál dva milióny, ale přebarvení vozů prý bude zadarmo. Zřejmě to zaplatí Putin. Říká to náměstek pro dopravu Scheinherr. To je ten pán, který uzavřel nábřeží před kavárnou Slavia, aby hosté mohli sedět ve vozovce u tramvajových kolejí. To je však úsměvná epizoda ve srovnání s tím, že pan náměstek plánuje postavení zbytečné lanovky z Dejvic do Bohnic za dvě až tři miliardy. Zdroje tu zřejmě jsou, jak říkal před lety pan premiér Špidla.

Jízdné se zdražovat bude. Na obhajobu tohoto záměru vyšel na idnes.cz velmi dlouhý článek experta ze společnosti Ropid, firmy, která optimalizuje pro Dopravní podnik v Praze MHD takovým způsobem, že dnes bez aplikace v mobilu vůbec netuším, kam která linka jezdí. Díky Ropidu cestujeme v Praze téměř po celý rok podle prázdninových jízdních řádů, případně vůbec, protože některé linky skončily úplně. Například k mé mamince, takže k ní jezdím autem. To je trochu komplikované tím, že při parkování v modré zóně nesmím přesáhnout hodinu, jinak dostanu pokutu. A při cestě za tátou na hřbitov v Ďáblicích za každé zapálení svíčky na hrobě zaplatím dvacet korun, protože před Ďáblickým hřbitovem udělali placené parkoviště.

Ale zpět k expertovi a jeho článku. Vyvozuje, že reálná cena ročního kupónu je 40 000,- Kč, proto nás zdražení ze třech a půl tisíce na osm tisíc nebude tak bolet. Článek jsem nedokázal přečíst celý, protože hned na začátku se autor dopustil argumentačního faulu. Pracuje s tím, že v Praze vzrostla průměrná mzda na 34 000 korun a zvýšené jízné si bude moci dovolit každý. To je jako s tou kachnou – sejdou se dva a mají k obědu kachnu. První jí sní celou, na druhého nezbyde nic, ale oba snědli v průměru půlku kachny. Takže tak si v Praze přátelé žijete. Já jsem na expedici na Valašsku a zítra jedeme na kolo, pokud Páje povolí ten krk. Chystáme buď Hostýnské vrchy nebo výjezd na Lysou horu. Podle nálady. Tak co bychom se nervovali tím, co se děje v matce měst.

Stačí to, co se odehrává v Hrozenkově. Sousedovic Vojtovi se líbí naše Týnka. Je mu okolo devíti let a hrozně machruje. Jeho pětiletá sestra na Týnku žárlí. Když se někam dnes večer zaběhl kocourek Gustav, řekla Týnce, že viděla, jak ho přejelo auto. Nebyla to pravda, Gustav přiběhl za chvíli, ale Týnka, ta byla úplně vyřízená. Podobných příběhů žárlivých a zhrzených žen mám ze svého dospělého života celou řadu, ale u pětileté holčičky mne to docela překvapilo.