ÚVOD   DÍLY   MAPA   BLOG  


2022
Lívance v Křenku a zahájení sezóny 30.04.2022
Ráno to vypadalo na déšt, ale během dne se udělalo krásně a vyjížďku polabskými borovými lesy jsme si náramně užili. Došlo i na oblíbené hospůdky. Těch oproti letům minulým přibylo, jen ty ceny se trochu zvedly. Na druhou stranu když si člověk nedá v Křenku hamburger, alespoň rychleji zhubne do plavek. Což se netýká našich věčně hladových puberťaček, které toho snědí tolik, jako kanadský dřevorubec, a přitom jsou čím dál štíhlejší.
Expedice Lochovice - Z Felbabky na Tok a přes Valdek zpět 17.04.2022
"Seš hubéné jak Gándhí," říkávala mi má hanácká babička z Olomóca. Ty doby jsou už dávno pryč. Přesto jsem dnes vyrazil s Pájou na první letošní vyjížďku na kolech o 7 kilo lehčí, než loni touhle dobou. To jsme tu zrovna točili 67. díl našeho akčního seriálu Cyklotrasy (pro bikery). Byl zrovna brutální lockdown, spojený se zákazem opustit bydliště...
2021
Expedice ZFF 2021- 03 Nové Mlýny aneb návrat do let osmdesátých 31.05.2021
Na expedici budeme dva týdny a čeká nás natočit 4 díly Cyklotras (pro bikery). Abychom se trochu rozjezdili, než se vydáme do vysokých valašských kopců, naplánoval jsem okruh po úplné rovině kolem Novomlýnských nádrží. „Bude to jak u Neziderského jezera,“ sliboval jsem.
Expedice ZFF 2021- 02 Květná zahrada 30.05.2021
Sluneční paprsky se nesměle pokoušely přemoci chladné ráno ve Vizovických vrších. S očima zalepenýma jsem mířil k lince postavit na kávu, když jsem se málem přerazil o předmět, ležící uprostřed kuchyňské podlahy. Skejt! O pár chvil později přišla Majda, aby mne obvinila, že jak se snažila zakázaný předmět propašovat do auta, zapomněla si vzít housle.
Expedice ZFF 2021 - 01 Housle nebo skejt? 29.05.2021
Již po několik let jezdíme na přelomu května a června na Zlínský filmový festival. Je to příležitost zažít Zlín plný slavnostní atmosféry. A také vyrážet na kolech ze základny kousek od Zlína na hřebeny nedalekých Vizovických, Hostýnských, Veřovických vrchů a Bílých Karpat.
Na Brdech pošesté 08.02.2021
Z původního záměru natočit ve vojenském prostoru na Brdech během čtyřech dní zimní speciál nezbylo nic. Že 70 kilometrů ve sněhu je opravdu hodně jsme si uvědomili hned při stoupání z Obecnice na Tok. Ten den jsme v hlubokém sněhu ujeli pouhých 15 km a málem nám při tom omrzly nohy. Proto jsme se rozhodli nejdříve udělat pěší průzkum a pak se uvidí.
Test termosek na jídlo Esbit 30.01.2021
Jak jíst na vyjížďce na kole v zimě? Hlavně rychle. Zatímco pěší dobrodruzi jsou oblečeni více, cyklisté jezdí nalehko. Aby se příliš nezpotili. Každá zastávka pak ubírá cenné teplo. Chcete mít k obědu v terénu ohřátý oběd a sami nevychladnout? Zkuste termosku na jídlo.
Test cyklotermosek 14.01.2021
Kdo z cyklistů nechce přijít o formu, měl by jezdit i v zimě. Vyjížďky při teplotách pod nulou mají svá specifika a jejich délka je většinou limitována dobou, kdy začnou mrznout prsty u nohou. Aby neprochladlo i tělo, je třeba vyměnit bidon za termosku a smířit se s tím, že na začátku bude nápoj vařící a na konci chladný tak, že nezahřeje. Nebo ne?
Natáčíme Cyklotrasy 066 - Brdy 3 v zimě 13.01.2021
Pokořit nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny je výzva v létě, natož pak v zimě na sněhu. A tak si vyjedeme na Tok a příště budeme pokračovat dál. Protože nám zbývá poslední část Brd a na jaro rozhodně čekat nebudeme!
2020
Expedice je v háji 24.10.2020
Každý rok ve stejnou dobu jezdíme už 15 let na cyklistickou expedici na Šumavu. Na přelomu října a listopadu je tam totiž nejhezčí a nejstálejší počasí. Pravda, v noci už může mrznout, ale přes den je obloha blankytně modrá bez jediného mraku a teplota vystoupá ke dvaceti stupňům.
Jedeme do Řitky 10.10.2020
Kdo čte z novin jen titulky, musí mít nutně pocit, že se u nás odehrává mistrovství světa v počtu nakažených čínskou chřipkou. Nejskloňovanějším slovem je „REKORD.“ My však, navzdory tomu, kam směřuje celá republika, vyrazíme pouze do Řitky. Na kolech.
Vykulený bulvy 14.9.2020
Konečně! Další okruh v Plaské pahorkatině je dokončen! Celkem šestkrát jsme se vypravili do malebné krajiny u Radnic, abychom prozkoumali terén, který je dobře znám bikerům z Plzně a Rokycan, ale pro nás Pražany skrývá se ve stínů Brd a Křivoklátska.
Jsem zručný cyklomechanik 26.8.2020 Cyklotrasy (pro bikery) 63 – Plaská pahorkatina 2
Po návratu z třítýdenní expedice na Valašsko si má paní Pavlína stále léčí zablokovaný krk, dcera Magdalena (14 let) dává výpověď z naší rodiny, malý ďábel Kristiana (10 let), co nemá pud sebezáchovy, je poněkud znavena a já jsem zdráv, ale mé kolo je v troskách.
Švarná Hanka a tofu v Kelči 17.8.2020 Expedice Valachy 2020, den sedmnáctý
Dalších několik dní uběhlo rychle. Dokončili jsme okruh Beskydy – Lysá hora, navštívili tetu Ažku v Kelči, ulehli se střevní chřipkou, naštestí s lehkým průběhem, vůdce expedice, tedy já, oddělal řetěz, kazetu a převodníky a kromě toho pořád prší.
Krupobití na Lukově 11.8.2020 Expedice Valachy 2020, den jedenáctý
Poprvé se vydáme do Hostýnských vrchů. Přestože jsme odpočívali dva dny u vody, už druhá členka expedice je indisponována a tak do horkého tropického dne vyráží jen Marek (já) a Týnka. Pája s Majdou zůstávají doma.
Lysá hora 8.8.2020 Expedice Valachy 2020, den osmý
Délka trasy 38 km, převýšení 1128 m a dobytí nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd na kole, to je plán dnešního dne. Páju stále bolí úpony na krku a Majda není úplně fit, ale lepší být v lese, než se válet na pláži.
Balatón, neboli Kačák 7.8.2020 Expedice Valachy 2020, den sedmý
Nejúžasnější koupání na Valašsku je v bývalé štěrkovně v Novém Hrozenkově. Výhodou kromě čisté vody je vstup zdarma. Platí se jen parkovné. Na pláži stojí roubené záchodky a je tu i spousta kiosků s klasickými plážovými jídly, jako je párek v rohlíku, langoš a hranolky.
Na Komonec! 6.8.2020 Expedice Valachy 2020, den šestý
Prorazili jsme spodní kryt motoru, natloukl jsem si koleno, Týnka si natáhla sval na noze a jednou spadla a Pája zase nemůže otáčet hlavou. Jen Majdě se nic nepřihodilo. Expedice pokračuje.
Borůvkové knedlíky na Kohútce 5.8.2020 Expedice Valachy 2020, den pátý
Před náročnějším natáčením dalšího dílu Cyklotras (pro bikery) v Hostýnských vrších zvolili jsme dnes program méně namáhavý a vyrazili jsme na kolech na Kohútku na výtečné borůvkové knedlíky. Stále panuje typické valašské léto, je pošmourno, asi bude pršet.
Úraz v autě 4.8.2020 Expedice Valachy 2020, den čtvrtý
Prší. Kromě toho tu máme první úraz. Páju v autě ofouklo a nemůže otáčet hlavu. Otáčet celá se může. Neurologové od Makovského průsmyku po Valmez mají dovolenou (jeden třeba hlídá vnoučata v Praze), nebo je dnes navštívilo tolik pacientů, že nikoho neberou.
Vékávéčka 3.8.2020 Expedice Valachy 2020, den třetí
Vrchařská koruna Valašska je soutěž, které se mohou zúčastnit děti i dospělí. Cílem je absolvovat na kole 20 vrcholů valašských velehor v kategorii dospělých nebo 50 vrcholů v kategorii dětí. Proč to mají děti těžší? No zřejmě proto, že Valaši jsou jako staří Sparťané.
Gustav 2.8.2020 Expedice Valachy 2020, den druhý
Svátek má Gustav. Místní divoký kocourek, žadonící o kus žvance, dostal jméno před lety nenáviděného prezidenta. Týnka vstávala už v šest, aby se mohla s Gustavem pomazlit. Miluje mléko, paštiku a vše, co spadne ze stolu.
Jedeme na expedici 1.8.2020 Expedice Valachy 2020, den první
Je úplně jedno, zda někam jedeme na víkend, na týden, nebo na tři. Množství věcí, které bereme s sebou je konstantní. Mění se jen časem. Zatímco před 10 lety jsme měli tašku cyklověcí + 1 tašku na osobu, teď vozíme 1 tašku cyklověcí a více tašek na osobu.
Karbonový speciál 10.7.2020
Koupit lehké dětské horské kolo je prakticky nemožné, zvláště pokud má mít odpruženou vidlici a kotoučovky. Roky se obě naše děti trápily v terénu s kolem dobře vybaveným, ale nadmíru těžkým. Když má desetiletá bikerka zápolit v terénu s jedenácti kily, zatímco kola dospělých váží o pár kilo méně, není to fér.
2016
Cesta z Boubína do Lochovic, 3 dny, 150 km 6.8.2016 Boubín - Strakonice, 50 km
Celý uplynulý týden strávila naše rodina na dovolené na Šumavě. Respektive na Expedici Šumava, protože o dovolené mají Pája i naše dcery úplně jiné představy (Pája: „Mně by se líbilo v Thajsku, kde je bílej píseček, modrá laguna a takový ty chatrče z roští nad tím.“)
Cesta z Boubína do Lochovic, 3 dny, 150 km 5.8.2016 Plánujeme
Trénink na cestu k moři na kolech zahájíme spanilou jízdou z Boubína do Lochovic. Boubín je kopec na Šumavě a Lochovice malá víska na Berounsku, kde se mimo jiné točil seriál Okresní přebor. A hlavně tam máme děti u babičky.
Cesta k moři 1.8.2016
Po všech těch absolvovaných cyklomaratonech v terénu (hlavně žádný asfalt!) se má děvčata usnesla, že by chtěla jet k moři. Ženy mají mimořádnou schopnost držet při sobě (alespoň občas) a tak bylo pro mou paní a dvě dcery jednoduché mne přehlasovat.