ÚVOD   DÍLY   MAPA

031 – Lužické hory 2  
(S profesorem Špinarem na Luž)
1. 1. 2019

Překonali jsme bezmála dva kilometry převýšení a pokořili nejvyšší vrchol Lužických hor. Koupání v přírodním koupališti stálo za to, stejně jako pár hospůdek po cestě. Spolu s profesorem Špinarem jsme se vydali za dinosaury. Z vrcholů sopečného původu se otevírají překrásné vyhlídky, ale znamená to také, že jedeme stále do kopce a z kopce.


Občerstvení
Kamenický Šenov - Jídelna na nám. T. G. Masaryka, Falknov - Občerstvení U rybníčku, Rousínov - Restaurace Milštejn, Hamr - Restaurace Penzion Pod přehradou, Myslivny - Chata Luž, Jedlová - Nádražní restaurace

Zajímavosti
Dolní Prysk - Riedlova jeskyně, lesní hřbitov, pískovcové skály Pryská věž, vrch Lipka (vyhlídka), Kamenický Šenov - Sklářské muzeum, NPP Panská skála, Polevsko - Sjezdovka & Bikepark, Falknov - Lesní rybník, Svor - Jezírko u Svoru, Bývalé lesní koupaliště, Rousínov - pískovcové skalní věže, Naděje - zřícenina hradu Milštejn, Antonínovo údolí - Kaple sv. Antoníčka, Hamr - Údolní nádrž Naděje, Sirný pramen, Luž (793 m) - nejvyšší hora Lužických hor, Lesné - Hornická naučná stezka údolím Milířky, Tolštejn - nejlépe dochovaná zřícenina Lužických hor, Jelení skála - vyhlídka, Křížový Buk - naučná stezka po Řopících, NPP Zlatý vrch - lom s ukázkou sloupcovité odličnosti čediče, Pustý zámek - zřícenina, skalní čedičkový výchoz u silnice.

Trasa: Z Dolního Prysku po Kamzičí stezce ke hřbitovu, po modré na vrch Lipka, po neznačené lesní cestě k rozcestí Pramen Žába, po zelené na Panskou skálu, po silnici kolem kostela sv. Vavřince k autobusové zastávce Prácheň prodejna, po modré na Klučky, po lesní cestě do Polevska, po žluté do Kytlice, po asfaltce k Lesnímu rybníku ve Falknově, kolem pastvin na Řachvaj, po žluté (Kočárová cesta) na rozcestí Pod Malým Bukem, sjezd po lesní cestě ke Sv. Antonínovi, po cyklotrase 3054 do Svoru, po červené do Rousínova, kousek po žluté ke skalním věžím a zpět, po červené na Milštejn, sjezd po lesní cestě do Naděje, po cyklotrase Cesta k sousedům na modrou, po modré k Antonínovu údolí, po lesní cestě nad údolím, sjezd do údolí na červenou, po červené do Hamru, po cyklotrase 3061 stoupání k chatě Luž v Myslivnách, po červené na vrchol Luže (zčásti sjízdné), po červené na rozcestí Pod Ptačincem, po modré a pak po Hornické naučné stezce a žluté sjezd do Lesného, po červené na Tolštejn, po cyklotrase 3015 k rozcestí Tolštejnská cesta, po lesní cestě a pak po zelené na Jelení skály, sjezd do žst. Jedlová, po červené na Zlatý vrch, po NS Okolím Studence na červenou, po červené kolem Pustého zámku a pak po Kamzičí stezce přes hřeben do Dolního Prysku.

Délka: 66 km
Převýšení: 1 816 m
Obtížnost: střední
Odkazy
Souřadnice trasy pro gps (*.gpx)
Trasa na mapy.cz
Trasa na cykloserver.cz
Trasa na bikemap.net