ÚVOD   DÍLY   MAPA   BLOG  


Lívance v Křenku a zahájení sezóny
(30. 04. 2022 - Polabský okruh po 5 letech)

Ráno to vypadalo na déšt, ale během dne se udělalo krásně a vyjížďku polabskými borovými lesy jsme si náramně užili. Došlo i na oblíbené hospůdky. Těch oproti letům minulým přibylo, jen ty ceny se trochu zvedly. Na druhou stranu když si člověk nedá v Křenku hamburger, alespoň rychleji zhubne do plavek. Což se netýká našich věčně hladových puberťaček, které toho snědí tolik, jako kanadský dřevorubec, a přitom jsou čím dál štíhlejší.Když jsme před pěti lety začali točit druhou řadu seriálu Cyklotrasy (pro bikery), pro první, respektive celkově třináctý díl jsme zvolili nenáročné Polabí. Jezdíme tam do Záryb na chatu a okolí máme proježděné křížem krážem. Podařilo se nám najít takovou cestu, která vede hlavně po pěšinkách a lesních a polních cestách a důsledně se vyhýbá všemu asfaltovému. Kromě závěru cesty z Káraného přes Brandýs do Záryb, kde si na cyklostezce užíváme rychlostní švihovou prémii. Neb jsme začínali jako cyklisté silniční a s lehkou nostalgií si tak připomeneme, jak pláště ševelí po hladkém asfaltu.

Za uplynulé roky, jak tak brázdíme českou krajinu na našich dobrodružných výpravách, výrazně ubylo hospůdek a restaurací. Ne však na našem polabském kolečku. Posuďte sami - cestou ze Záryb do Kostelce nad Labem není sice nic, protože tam se nám úspěšně daří vyhnout se asfaltové cyklostezce a až k elektrárně jedeme po rybářské pěšince. Vyhlášená kostelecká jídelna Na Marjánce loni vyhořela, ale kdo miluje domácí uzeniny, ten ať navštíví jedno z nejstarších řeznictví v Čechách. U Antonína Matka mají skutečné delikatesy.Po pěšince podél Labe se pak jede po druhém břehu do Křenku, kde před pár lety znovu otevřeli Obecní hospodu Křenek. Ta je v sezóně v obležení cyklistů, protože tu výtečně vaří. Již zmíněné hamburgery jsou tak obrovské, že se z jedné porce do syta nají čtyřčlenná rodina. My jsme tentokrát zvolili energeticky i finančně úspornější variantu - hranolky s tatarkou a lívance. Tedy, holky si daly, my s Pájou máme půst. S Křenku se jede podél pískovny Lhota, kde v létě naleznete několik občerstvovacích kiosků až do Hlavence. Tam otevřeli novou krásnou hospůdku, kde si můžete dát třeba "řízek jako kráva." Holky si nedaly nic, protože po střevní chřipce, kterou měly minulý týden, jim ta tatarka na hranolkách neudělala moc dobře a to nás zrovna čekal výjezd na nejvyšší vrchol dnešního dne - kopec Kobylí hlava, jehož vrchol se nalézá v úžasných 215 m nad mořem.

Ale to už jsme brázdili husté borové lesy po pěšinkách a je to ten nejhezčí úsek cesty, až do Káraného. Pod Kobylí hlavou stál dříve roubený motorest U čtyř kamenů, ale ten taky vyhořel a tak si hladový poutník může dát tak maximálně bagetu u blízké pumpy. Majda s Týnkou stále ještě neměly hlad a navíc nás čekala hospůdka u Ferusů v Káraném. Jenže před Káraným se ještě projíždí Sojovicemi, kde stojí rekonstruovaná Sojovická hospoda, kde se též můžete občerstvit. Vyhlášená cyklohospoda u Ferusů v Káraném byla dnes otevřena jen pro uzavřenou společnost, ale nevadí. Hned na druhé straně řeky za visutou lávkou pro pěší je u fotbalového hřiště hospoda U Jezevců, případně na břehu Labe kiosek zvaný Oddechoff.

Vůně belgických hranolek byla tak lákavá, že dcery neodolaly. Dali jsme si tedy další zastávku na slunném břehu, s hranolkami, bramboráčky a dobrou limonádou. My jsme se s Pájou stále drželi, protože jsme se těšili, že si na chatě opečeme výtečné buřty. Tentokrát ne od řezníka z Kostelce, ale z Polerad. Kde kromě obřích a strašně dobrých špekáčků vyrábějí výtečný turistický salám, párky a udí, co se dá udit. A kromě toho mají pro grilovací sezónu připraveny špízy, hamburgery a domácí grilovací klobásky.

Po hranolkách už bylo holkám trochu mdlo, ale během závěrečných 10 kilometrů po cyklostezce ukázaly, že stačit jim bude pro nás čím dál těžší. Což je druhá věc, se kterou se musím smířit. Ta první věc je, že jako v Postřižinách nastalo zkracování. Rozkošné copánky jsou už minulostí. Majda má mikádo a z Týnky je blondýnka s účesem, kterému potají říkám karfiól. Ale prý je to teď v módě.

Na chatě jsem celý vyhladovělý chtěl rozdělat oheň. Jednak jsou čarodejnice a druhak jsem se těšil na ty špekáčky. Jenže přejedené děti opékání odmítly a jelo se domů. No a v noci jsem pak vybrakoval lednici a ráno jsem vážil o půl kila víc.

Cyklotrasy 013 - Polabským lesem
Délka: 42km
Převýšení: 260 m
Obtížnost: lehká
Trasa na mapy.cz